Sziasztok:-)
Ma a marhahúsról fogtok tudni olvasni egy kicsit. Ha érdekel téged, hogy milyen részei vannak egy szarvasmarhának és hogy az egyes részeit mire lehet felhasználni? Hogy mitől lesz omlós és puha a steak? Hogy milyen fűszereket használhatunk az elkészítéséhez? Hogy miért érdemes fogyasztani és ha szeretnél meg tudni pár fortélyt a marhahús elkészítéséhez, amik lehet, hogy számodra is újak lesznek, akkor ezt a bejegyzést mindenképpen el kell olvasnod.
Bevezető
Először is kezdjük ezt a bejegyzést is egy kis bevezetővel. A napjainkban tenyésztett szarvasmarhák az őstulkok leszármazottjai. Így az elején említsünk meg néhány, olyan szarvasmarha fajtát, amelyek nagyon jó ízű és zamatos húst adnak nekünk, ilyen a fekete angus, az aberdeen, a galloway, a charolais és a nagy termetű chianina.
Manapság az emberek nagy részének a marhahúsról rögtön a bélszín jut eszükbe, ami részben igaz, mivel a bélszín tényleg a marha egyik legdrágább része, de valójában csak a szarvasmarha 2%-át teszi ki. A bélszínen kívül még sok más féle hússal is rendelkezik, amikből legalább olyan jó ételeket lehet készíteni, mint a bélszínből.
Miért érdemes fogyasztani a marhahúst?
Manapság sok ember hiszi azt, hogy a marhahús egészségtelen, mert túl sok zsírt tartalmaz vagy mert túl nehéz hús a szervezetnek vagy egyéb okokból. De ez nincs, így ugyanis a szervezet számára összes fontos tápanyagot tartalmazza és az egyik legfontosabb fehérje, B12 vitamin, foszfor és cink forrás az ember számára. A gabonafélék után a marhahús tartalmazza a legtöbb vasat is.
A szarvasmarha részei és felhasználása
Na, akkor szerintem vágjunk is rögtön a közepébe és kezdjük el felsorolni, hogy a szarvasmarha részeit mire is lehet felhasználni.
- Fej-a legideálisabb kocsonyába vagy levesbe felhasználni, de felhasználhatjuk akár gulyásba és akár pörköltnek is.
- Nyak-Apró pecsenyének és mártásos főtt húsok elkészítéséhez a legmegfelelőbb.
- Szegy-A marha ezen részét, leginkább a húslevesbe a legjobb felhasználni.
- Magas hátszín-ez már egy minőségibb része a marhának, amit a legjobb egybe sütni vagy párolt húsnak elkészíteni.
- Lapocka-Húslevesbe, pörköltnek és töltött húsnak a legjobb felhasználni.
- Lábszár-Húslevesbe és pörköltnek használjuk fel és itt található a velős csont is.
- Vesepecsenye-Más néven bélszínnek hívják a marha ezen részét és párolva a legjobb elkészíteni, de ha borjúról lenne szó, akkor ebből a részből készülne a híres bécsi szelet.
- Szegy hátulja-Mártásos húsokhoz használjuk a leginkább.
- Szegy eleje-Apró húsos ételekhez használjuk.
- Fartő-A marha ezen részét széles körbe fel lehet használni, mivel nyugodtan lehet sütni, párolni vagy mártásos húsként elkészíteni.
- Gömbölyű felsál-Ezt a hús részt leginkább frissen sütve a legjobb elkészíteni.
- Fehér- és feketepecsenye-Ez a marha egyik legértékesebb része a vesepecsenye után. Rántott húsokat és töltött húsokat a legideálisabb készíteni, a marha ezen részéből.
- Farok-Ököruszálylevesbe, kocsonyába és mártásos húsként a legjobb elkészíteni.
Mitől lesz egy szelet marhahús igazán minőségi?
A marhahús minőségét a legjobban a márványosságából tudjuk megállapítani. A márványosság az izomrostok közötti zsírnak köszönhető és ez az, ami a minőség fő mutatója. Minél sűrűbbek a zsírszövetek az izomszövetek között, annál nagyobb a hús élvezeti értéke. Lényegében minél több a zsírszövet annál nehezebben szárad ki a hús és így megtudja őrizni a szaftosságát a sütés illetve a grillezés során.
Még egy dolgot meg kell említenem, hogy a 15 hónapostól fiatalabb marháknak még nincsen meg az a jellegzetes ízviláguk, mint az idősebbeknek és a 30 hónapostól idősebb marháknak már rágós a húsuk, így gasztronómiailag értéktelenné válik a húsuk.
Mitől lesz puha és omlós a steakünk?
A steakünk elkészítéséhez mindenképpen érlelt marhahúsra van szükségünk, de ha csak friss marhahús állna a rendelkezésünkre, akkor érdemes 2-3 órát a szabd levegőn érlelni és csak utána pácolni. A páchoz használjunk nagyon sok olajat és egy 1 tk mustárt, majd helyezzük bele a húst és az olajnak pedig el kell lepnie teljesen a húst. Több napra, de mindenképpen legalább egy éjszakára tegyük be a hűtőbe. Sót csak a sütést előtt használjuk.
Mivel fűszerezhetjük a marhahúst?
- Babér levél
- Bazsalikom
- Boróka
- Csili
- Curry
- Fekete bors
- Fokhagyma
- Kakukkfű
- Kapor
- Kömény
- Lestyán
- Majoránna
- Petrezselyem
- Rozmaring
- Tárkony
- Zsálya
- Vöröshagyma
- Pirospaprika
Fortélyok a marhahús elkészítéséhez 🙂
- Ha fagyasztott marhahússal dolgozunk, akkor legalább egy órával az elkészítése előtt vegyük ki a a fagyról.
- Ha a szeletek szélén zsírrétek található, akkor azokat mindenképpen vágjuk le, hogy ne kunkorodjanak fel, miközben sütjük.
- Az elkészítés ideje sok mindentől függ, mint például, a hőtől, az edénytől és a hús vastagságától is. Általában 10 perc sütési időt számolunk 1 centiméter marhahúsra.
- Sütés közben semmiképpen sem szabad megszúrni a húst, hogy ne veszítse el a lé tartalmát, mert ha elveszíti akkor kiszáradhat.
- A sót csak a sütés második felében használjunk.
Tudtad?
A végére pedig hoztam még egy érdekességet, ami az hogy a világ legdrágább marhahúsa a japán Kobe marháé. ezt a fajta marhát egyes források szerint sörrel itatják és mindennap átmasszírozzák, ezáltal az erős márványosság ellenére is vékony marad a húsban található zsírrétegek. Magyarországon is található egy több mint 100 egyedet számláló Kobe marha farm.
Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzésemet, ha tetszett ne felejtsd el megosztani a bejegyzést a barátaiddal és leírni kommentbe, hogy szereted e vagy nem a marhahúst? Hogy milyen ételeket szoktál készíteni belőle? és ne felejts el követni minket a facebookon és az instagramon, hogy ne maradj le a legújabb bejegyzésekről. 🙂